Samenvatting
De kern
-
De huisarts kan zelf een abdominale echo uitvoeren en zal dit steeds vaker gaan doen.
-
Echografie is bij kinderen met buikpijn zelden geïndiceerd.
-
Bij minder dan 1% van de kinderen met recidiverende buikpijn zonder alarmsymptomen wordt met echografie een afwijking gevonden.
Echografie en de NHG-standaard
Appendicitis
Galstenen
Buikpijn bij zwangerschap
Overige acute aandoeningen
Functionele buikpijn
Obstipatie
Inflammatoire darmziekten
Echografie door de huisarts
Oorzaak* | Nooit onderzocht | Onvoldoende onderzocht | Bewezen waarde | Bewezen geen waarde |
---|---|---|---|---|
Acute buikpijn, veelvoorkomende oorzaken | ||||
| X | |||
| X† | |||
| X‡ | |||
| X§ | |||
Acute buikpijn, zeldzame oorzaken | ||||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
| X | |||
Niet-acute buikpijn, veelvoorkomende oorzaken | ||||
| X | |||
| X | |||
Niet-acute buikpijn, zeldzame oorzaken | ||||
| X | |||
| X† |
Reacties (2)
Goed, helder en praktisch overzichtsartikel voor huisartsen om inzicht te krijgen wanneer wel of niet echo-onderzoek in te zetten bij kinderen, waarvoor dank aan de auteurs.
Toch is er altijd weer die uitzondering die de regel bevestigt en ons vak zo moeilijk maakt en interessant houdt.
Bij dit artikel moest ik meteen denken aan het dertienjarige meisje uit mijn praktijk, die sedert een maand forse buikpijnklachten had, waarvoor inmiddels onder andere laxantia en rectaal nsaid's waren voor geschreven. Toen ik er toch maar een keer de probe van mijn echo-apparaat opzette, bleek een er een cysteus proces van 8x9 cm vermoedelijk vanuit het ovarium te zitten. De PA na operatie in het UMCU gaf aan dat het om een teratoom uitgaande van het linker adnex ging.
Hier gaat het natuurlijk om iets uitzonderlijks, maar als je alle uitzonderlijke dingen in onze dagelijkse praktijk optelt, zijn dat er samen toch ook een heleboel en die kun je helaas nooit vatten in zo'n artikel gebaseerd op de beschikbare evidence over alleen aandoeningen waar grote data sets over zijn.
- Login om te reageren
Hartelijk dank voor deze reactie! Collega Koch bespreekt een interessante casus die eens te meer toont wat een grote variatie in pathologie we in de huisartsenpraktijk kunnen tegenkomen! Zoals in deze casus mooi geïllustreerd wordt, is “tijd” een van de belangrijkste diagnostische tools van de huisarts. In dit geval werd in de loop van de tijd duidelijk dat de klachten niet pasten binnen het normale beloop van een dertienjarige met obstipatie of functionele buikpijn. Het verhaal vertelt helaas niet of er sprake was van een palpabele afwijking die bij zorgvuldig onderzoek van de buik gevonden had kunnen worden.
Ook zonder afwijkingen bij het lichamelijk onderzoek zou de volgende stap, zonder echoapparaat in de praktijk, waarschijnlijk zijn om het meisje te verwijzen voor beeldvorming of analyse door een kinderarts. En dat is waarschijnlijk precies wat er nu, na de echo door de huisarts, ook gebeurd is. Het is dus maar zeer de vraag of het maken van een echo in de huisartsenpraktijk in dit geval het beloop van de casus veranderd heeft, en of er dus diagnostisch toegevoegde waarde was.
Daarbij komt dat het voor een relatief ongeoefende echografist zoals de huisarts lastig is om het beeld goed te interpreteren, zoals ook wordt beschreven in de casus ‘vermoedelijk uitgaand van het linker adnex’. Uiteraard is dit probleem groter bij de minder uitgesproken pathologie die de huisarts normaliter ziet, waarbij het bovendien zeer lastig kan zijn om het onderscheid te maken met een ‘niet afwijkend’ echobeeld.
Derhalve sluit deze casus wat ons betreft goed aan bij de boodschap dat echografie bij kinderen met buikpijn niet moet worden aangeraden.
G.A. Holtman, M.E. Stegmann, M. Berger
- Login om te reageren