Nieuws

Operatie of afwachten bij een liesbreuk?

Gepubliceerd
20 februari 2024
Leestijd
1
minuut
Sommige patiënten die een liesbreukoperatie ondergaan krijgen erna last van chronische pijnklachten. Daarom wordt een liesbreuk die geen of nauwelijks klachten geeft vaak niet geopereerd. Uit een follow-uponderzoek van een RCT blijkt echter dat patiënten met milde klachten op de lange termijn vaak toch een operatie ondergaan.
0 reacties
Close-up schaamstreek man
Een liesbreuk die geen of nauwelijks klachten geeft wordt vaak niet geopereerd, omdat sommige patiënten na een operatie last krijgen van chronische pijnklachten.

In de RCT werden mannen ≥ 50 jaar met geen of milde klachten bij een liesbreuk gerandomiseerd in een groep die geopereerd werd en een groep bij wie afgewacht werd. In het follow-uponderzoek gingen onderzoekers na hoeveel patiënten bij wie afgewacht werd alsnog een operatie ondergingen (cross-over). De onderzoekers beoordeelden de medisch dossiers van 98,4% (488/496; 258 afwachtende groep, 230 operatiegroep) van de geïncludeerde mannen. Daarnaast interviewden zij 41% van de mannen (200/496; 106 afwachtende groep, 94 operatiegroep) over aspecten als kwaliteit van leven en keuze behandeling bij nieuwe liesbreuk.

Resultaten

Na gemiddeld 12 jaar (interkwartielrange 9-14) was de cumulatieve cross-over naar operatie 64,2% en dit was hoger bij de mild symptomatische patiënten dan bij de asymptomatische patiënten (71,7% versus 60,4% HR 1,46; 95%-BI 1,07 tot 1,99). De belangrijkste reden om alsnog een operatie te ondergaan was toename van pijnklachten of ongemak (79,6%). In de afwachtende groep raakte bij 3,9% de liesbreuk beklemd. Bij 9,5% van de geopereerde patiënten traden complicaties op en bij 10,2% keerde de liesbreuk terug. In de afwachtende groep zouden meer mannen dan in de operatiegroep de andere behandeling kiezen als zij een nieuwe liesbreuk zouden krijgen (37,7% versus 18,0%, p = 0,002). Kwaliteit van leven verschilde niet tussen de groepen. Een beperking van dit onderzoek is dat slechts 41% van de patiënten beschikbaar was voor het telefonische interview, wat een risico op selectiebias geeft.

Conclusie

Bij mannen met een asymptomatische en mild symptomatische liesbreuk is samen beslissen van belang waarbij samen met de patiënt de voor- en nadelen van de behandelopties worden afgewogen. Bij asymptomatische mannen lijkt een operatie lang niet altijd nodig, maar als er milde klachten zijn blijkt een expectatief beleid toch regelmatig uitstel maar geen afstel van een operatie.

Literatuur

  • Van den Dop LM, Van Egmond S, Heijne J, Van Rosmalen J, De Goede B, Wijsmuller AR, Kleinrensink GJ, Tanis PJ, Jeekel J, Lange JF; INCA Trialists' Collaboration. Twelve-year outcomes of watchful waiting versus surgery of mildly symptomatic or asymptomatic inguinal hernia in men aged 50 years and older: a randomised controlled trial. EClinicalMedicine 2023;64:102207. DOI: 10.1016/j.eclinm.2023.102207.

Reacties

Er zijn nog geen reacties.

Verder lezen

Operatie of afwachten bij een liesbreuk?